CCGRID 2024

Program Committee

Program Chairs

Alexandru Iosup, Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands
Xubin He, Temple University, USA
Beth Plale, Indiana University, USA

Track Chairs

Track 1: Hardware Systems and Networking

Chairs

Rong Ge, Clemson University, USA
Marcelo Carvalho, Texas State University, USA
Ana Lucia Varbanescu, University of Twente, Netherlands

PC Members

Tyler Allen, University of North Carolina Charlotte, USA
Nick Brown, The University of Edinburgh
Anastasiia Butko, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Jon Calhoun, Clemson University, USA
Ilker Demirkol, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Antonio Gomes, National Laboratory of Scientific Computing, Brazil
Aleksandar Ilic, Universidade de Lisboa, Portugal
Yao Kang, Nvidia
Zhiling Lan, University of Illinois Chicago, USA
Shinobu Miwa, The University of Electro-Communications, Japan
Marco Netto, Microsoft Azure HPC
Ravi Prakashc, University of Texas at Dallas, USA
Bruno Schulze, National Laboratory of Scientific Computing, Brazil
Thomas R. W. Scogland, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Emil-Ioan Slusanschi, University Politehnica of Bucharest, Romania
Hongyang Sun, University of Kansas, USA
Veronica Vergara Larrea, Oak Ridge National Laboratory, USA
Finn Wilkinson, University of Bristol, United Kingdom
Xingfu Wu, Argonne National Laboratory, USA

Track 2: Software Systems and Platforms

Chairs

Ana Gainaru, Oak Ridge National Lab, USA
Qing (Gary) Liu, NJIT, USA
Lorenzo Carnevale, University Messina, Italy

PC Members

Jieyang Chen, University of Alabama Birmingham, USA
Pamela Delgado, University of Applied Sciences of Valais, Switzerland
Flavia Delicato, Universidade Federal Fluminense, Brazil
Schahram Dustdar, Vienna University of Technology, Austria
Stefano Forti, Università di Pisa, Italy
Song Fu, University of North Texas, United States
Qian Gong, Oak Ridge National Laboratory
Eisenhauer Greg, Georgia Tech
Dan Huang, Sun Yat-sen University
Wu John, Lawrence Berkeley National Laboratory
Scott Klasky, Oak Ridge National Laboratory
Xin Liang, University of Kentucky
Wan Lipeng, Georgia State University
Ivona Brandic, Vienna University of Technology, Austria
Jose Ramiro Martinez de Dios, University of Seville, Spain
Vasileios Mygdalis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Raffaele Gravina, University of Calabria, Italy
Alan Sill, Texas Tech University, United States
Josef Spillner, Zurich University of Applied Sciences, Switzerland
Eirini Eleni Tsiropoulou, New Mexico University, United States
Jinzhen Wang, The City University of New York - Brooklyn College
Jon Weismann, University of Minnesota

Track 3: AI/ML for Systems and Systems for AI/ML

Chairs

Omer F. Rana, University of Cardiff, UK
Chentao Wu, Shanghai Jiaotong University, China
Dong Li, University of California-Merced, USA

PC Members

Cristina Abad, Espol, Ecuador
Shajulin Benedict, Indian Institute of Information Technology Kottayam
Luiz Bittencourt, Unicamp, Brazil
Valeria Cardellini, University of Rome Tor Vergata
Dong Dai, UNC Charlotte
Wenqian Dong, Florida International University
Murali Emani, ANL
Renato Figueiredo, University of Florida
Giorgis Georgakoudis, LLNL
Alfredo Goldman, Univ. of Sao Paulo, Brazil
Hui Guan, UMass
Ali Jannesari, Iowa State University
Patrick P.C. Lee, The Chinese University of Hong Kong
Shiyi Li, Harbin Institute of Technology, Shenzhen
Seung-Hwan Lim, ORNL, USA
Jay Lofstead, SNL
Jiong Lou, Shanghai Jiao Tong University
Bo Mao, Xiamen University
Stefano Markidis, KTH, Sweden
Konstantinos Parasyris, LLNL
Kento Sato, Riken
Xuanhua Shi, Huazhong University of Science and Technology
Wei Shu, Tenstorrent, USA
Tongquan Wei, East China Normal University
Zhen Xie, ANL
Shu Yin, ShanghaiTech University
Jidong Zhai, Tsinghua University
Yanmin Zhu, Shanghai Jiao Tong University

Track 4: Future Compute Continuum and Seamless Ecosystems

Chairs

Maria Carla Calzarossa, Universita di Pavia, Italy
Suren Byna, Ohio State University, USA
Anna Queralt, Barcelona Supercomputing Center, Spain

PC Members

Carlos Barrios, Advanced Computing Service for Latin America and the Caribbean, Colombia
Luiz F. Bittencourt, University of Campinas, Brazil
Anastasia Butko, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Claudio Cicconetti, IIT - CNR, Italy
K. R. Jayaram, IBM Research, USA
Bo Jiang, Shanghai Jiao Tong University, China
Admela Jukan, University of Braunschweig, Germany
Mariam Kiran, Oak Ridge National Laboratory, USA
Francesc Lordan, Barcelona Supercomputing Center, Spain
Preeti Malakar, Indian Institute of Tech, Kanpur
Xavier Masip, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Luisa Massari, University of Pavia, Italy
Enzo Mingozzi, University of Pisa, Italy
Deepak Mishra, University of New South Wales, Australia
Sparsh Mittal, Indian Institute of Technology, Roorkee, India
Dana Petcu, West University Timisoara, Romania
Panos Trakadas, University of Athens, Greece
Zhehui Zhang, Google Cloud, USA

Track 5: Applications and Workflows

Chairs

Sheng Zhang, Nanjing University, China
Sangmi Pallickara, Colorado State University, USA

PC Members

Ashiq Anjum, University of Leicester
Enroco Calore, The Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN)
Jee Choi, University of Oregon
Soham Das, Microsoft Corporation
Vincenzo De Maio, Vienna University of Technology, Austria
Lucia Drummond, Fluminense Federal University, Brazil
Madhusudhan Govindaraju, Binghamton University, SUNY
Peng Jiang, University of Iowa
Yibo Jin, Huawei Technologies Co., Ltd
Yoonhee Kim, Sookmyung University
Jack Lange, ORNL
Xin Li Li, Nanjing University of Aeronautics and Astronautics
Wes Lloyd, University of Washington, Tacoma
Shuaibing Lu, Beijing University Of Technology
Xiaoyi Lu, UC Merced
Matthew Melansek, University of San Francisco
Shrideep Pallickara, Colorado State University
Sungyong Park, Sogang University, Korea
Umberto Ferraro Petrillo, Dipartimento di Statistica, Probabilità e Statistiche Applicate - Università di Roma “La Sapienza”
Swaroop Pophale, Oak Ridge National Laboratory
DingwenTao, Indiana University
Wei Xue, Tsinghua University, China
Mengchi Zhang, Meta
Jaroslaw Zola, University at Buffalo

Track 6: Performance Monitoring, Modeling, Analysis, and Benchmarking

Chairs

Hiroyuki Takizawa, Tohoku University, Japan
Petr Tuma, Charles University, Czech Republic
Janki Bhimani, Florida International University, USA

PC Members

Steffen Becker, University of Stuttgart, Germany
Camille Coti, ÉTS, Canada
Ryusuke Egawa, Tokyo Denki University, Japan
Erich Focht, NEC HPC, Germany
Aniruddha Gokhale, Vanderbilt University, USA
Bilel Hadri, KAUST Supercomputing Lab, Saudi Arabia
Kevin Huck, University of Oregon, USA
Roman Iakymchuk, Umeå University, Sweden
Bryan Kim, Syracuse University, USA
Kazuhiko Komatsu, Tohoku University, Japan
Huaicheng Li, Virginia Tech, USA
Sandeep Madireddy, Argonne National Laboratory, USA
Adnan Maruf, Missouri State University, USA
Ningfang Mi, Northeastern University, USA
Ali Mohammed, Hewlett Packard Enterprise, Switzerland
Mahmood Naderan-Tahan, Gent University, Belgium
Lei Pan, IBM
Antonio Pena, Barcelona Supercomputing Center, Spain
Vittoria De Nitto Persone, Tor Vergata University of Rome, Italy
Xiao Qin, Auburn University, USA
Keita Teranishi, Oak Ridge National Laboratory, USA
Mirco Tribastone, IMT School for Advanced Studies Lucca, Italy
Miwako Tsuji, RIKEN Center for Computational Science, Japan
Michael Wagner, German Aerospace Center, Germany
Yanzhao Wu, Florida International University, USA
Xinghui Zhao, Washington State University, USA

Track 7: Distributed and Parallel Storage Systems

Chairs

Animesh Trivedi, VU Amsterdam, Netherlands
Yifeng Zhu, University of Maine, USA
Jay Lofstead, Sandia National Lab, USA

PC Members

Ahmed Amer, Santa Clara University
Jalil Boukhobza, ENSTA Bretagne
Ali R. Butt, Virginia Tech
Philip Carns, Argonne National Laboratory
Matthew Curry, Sandia National Laboratories
Hariharan Devarajan, Lawrence Livermore National Laboratory
Kira Duwe, EPFL
Antonino Galletta, The University of Messina, Italy
Qian Gong, Oak Ridge National Laboratory
Elsa Gonsiorowski, Lawrence Livermore National Laboratory
Youngjae Kim, Sogang University, Korea
Scott Klasky, Oak Ridge National Laboratory
Michael Kuhn, Otto von Guericke University Magdeburg
Julian Martin Kunkel, University of Reading
Diana Moise, Cray Inc.
Sarah Neuwirth, Johannes Gutenberg University Mainz
Arnab Kumar Paul, BITS Pilani, K K Birla Goa Campus, Goa, India
Vasily Tarasov, IBM Research - Almaden
Osamu Tatebe, University of Tsukuba
Qingsong Wei, Institute of High-Performance Computing, A-STAR, Singapore
Bing Xie, Microsoft Corporation
Wei Zhang, Lawrence Berkeley National Laboratory
Ming Zhao, Arizona State University
Amelie Chi Zhou, Shenzhen University

Track 8: Education in Cloud, Cluster, and Internet Computing

Chairs

Henri Bal, VU Amsterdam, Netherlands
Sushil Prasad, UT San Antonio, USA
Martina Barnas, Indiana University Bloomington, USA

PC Members

Schahram Dustdar, Vienna University of Technology
Paola Grosso, University of Amsterdam
Anshul Gupta, IBM Research
Fabrice Huet, Université Côte d’Azur
Emmanuel Jeannot, INRIA/Univ. Bordeaux
Thilo Kielmann, Vrije Universiteit Amsterdam
Konstantin Läufer, Loyola University Chicago
Tia Newhall, Swarthmore College
Erik Saule, University of North Carolina at Charlotte
Alan Sussman, University of Maryland
Kenjiro Taura, University of Tokyo
Ramachandran Vaidyanathan, LSU
Chip Weems, University of Massachusetts Amherst

Artifacts Evaluation Committee

Chairs

Michael R. Crusoe, Common Workflow Language, Germany
Alessandro Papadopoulos, Mälardalen University, Sweden & University of Málaga, Spain
Daniel S. Katz, UIUC, USA, North America

PC Members

Mustafa Abduljabbar, The Ohio State University
Remo Andreoli, Scuola Superiore Sant’Anna
André Bauer, University of Chicago
Jean Luca Bez, Lawrence Berkeley National Laboratory
Ming-Hung Chen, IBM Research
Vinicius V. Cogo, Universidade de Lisboa
Angel de Vicente, Instituto de Astrofísica de Canarias
Jesse Donkervliet, VU Amsterdam
Stefano Forti, University of Pisa
Rafael Herrera, University of Delaware
Matthijs Jansen, VU Amsterdam
James Lin, Shanghai Jiao Tong University
Jennifer Melot, Georgetown University
Thijs Metsch, Intel
Sy-Toan Ngo, Lawrence Berkeley National Laboratory
Srinivasan Ramesh, NVIDIA
Abel Souza, UMass
Klervie Toczé, Linköping , University
Benjamin Tovar, University of Notre Dame
Monica Vitali, Politecnico di Milano
Aurelio Vivas, Universidad de los Andes
Nan Wang, Temple University
Logan Ward, University of Chicago
Sean Wilkinson, Oak Ridge National Laboratory
Hao Zhang, University of Otago

Research Poster Chairs

Chairs

Vaskar Raychoudhury, Miami University, USA
Adel Toosi, Monash University, Australia

PC Members

Mohammad Aslanpour, Monash University
Suman Bhunia, Miami University, USA
Sandip Chakraborty, Indian Institute of Technology(IIT) Kharagpur, India
Satyendra Singh Chouhan, NIT Jaipur, India
Ardagna Danilo, Politecnico di Milano
Janick Edinger, Uni Hamburg, Germany
Tandac Furkan-Guclu, Sabanci University
M.Reza Hoseinyfarahabady, The University of Sydney
Mauro Iacono, Università degli Studi della Campania “Luigi Vanvitelli”
Aleksandar Ilic, Universidade de Lisboa
Tawfiq Islam, University of Melbourne, Australia
Pinar KaragÖz, Middle East Technical University
Christian Krupitzer, University of Hohenheim, Stuttgart, Germany
Srabani Kundu, Guru Nanak Inst of Tech, Kolkata, India
Murat Manguoglu, Middle East Technical University
Adnan Ozsoy, Indiana University – Bloomington
Ozcan Ozturk, Bilkent University
Vishwas Rawal, Central Univ of Gujarat, India
Snehanshu Saha, BITS Pilani Goa
Sandeep Singh Sandha, Abacus AI, Inc.
Divya Saxena, Hong Kong Polytechnic Univ
Vinicius Vielmo-Cogo, LASIGE, Dep. de Informática, Faculdade de Ciências, Universidade de Lisboa

SCALE Challenge Chair

Chairs

Dragi Kimovski, University of Klagenfurt, Austria
Jean Luca Bez, LBL, USA

PC Members

Eleanor Broadway, EPCC, University of Edinburgh
Jesus Carretero, Universidad Carlos III de Madrid
Lúcia Drummond, Fluminense Federal University
Anthony Kougkas, Illinois Institute of Technology
Radita Liem, RWTH Aachen University
James Lin, Shanghai Jiao Tong University
Jakob Lüttgau, University of Tennessee Knoxville
Narges Mehran, Alpen Adria Universität Klagenfurt
Zahra Najafabadi, Innsbruck University
Nishant Saurabh, Utrecht University
Ibrahim Shadi, Inria, Rennes Bretagne Atlantique Research Center
Houjun Tang, Lawrence Berkeley National Laboratory
Klervie Toczé, Linköping University
Vergara Veronica, Oak Ridge National Laboratory

Publicity Chairs

Antonino Galletta, University of Messina, Italy
Avinash Srinivasan, US Navy Academy, USA
Bahman Javadi, Western Sydney University, Australia
Xiong Wang, Huanzhong University of Science and Technology, China

Doctoral Symposium and Early Career

Purushottam (Puru) Kulkarni, IIT Bombay, India
Ningfang Mi, Northeastern University, USA